Rekordne nízka nezamestnanosť a postupný rast miezd charakterizovali minulý rok na Slovensku. Zvyšujúce sa životné náklady a pretrvávajúci dopyt po nových pracovníkoch by mali aj v nadchádzajúcom období vytvárať tlak na rast miezd. Bude sa to týkať najmä niektorých odvetví.
Ako sa vyvíja zamestnanosť? Kto má najvyššie šance na získanie zaujímavej a dobre platenej práce? Záujem firiem o absolventov niektorých univerzít, fakúlt a odborov je naozaj vysoký, odborníkov je nedostatok. Firmy si túto situáciu dobre uvedomujú a kvalifikovaných pracovníkov sú ochotné zaplatiť. Priemerná mzda na Slovensku bola minulý rok 1 484 eur (priemer za prvé tri štvrťroky), zatiaľ čo roku 2023 to bolo 1 430 eur a rok predtým 1 304 eur. Mzdy teda u nás aj minulý rok rástli.
Najskôr pár čísel
Miera nezamestnanosti klesla minulý rok pod 6 percent a v októbri 2024 dosiahla s hodnotou 5,88 percenta historicky najnižšiu úroveň. Zároveň bolo u nás aj rekordne najmenej uchádzačov o zamestnanie. V rovnakom mesiaci zaznamenali historicky najnižšie hodnoty aj nové ukazovatele PDU a PU. Ukazovateľ PDU, to znamená podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, dosiahol úroveň 3,77 percenta a PU, teda podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, hodnotu 4,51 percenta.
Závisí aj od regiónu
Okrem súvislosti s dopytom po zamestnancoch či rastom produktivity v rámci jednotlivých sektorov sa pri raste miezd prejavia aj regionálne vplyvy. „Napríklad v Košiciach a ich okolí by mohli situáciu ovplyvniť očakávané nové investície v oblasti automobilového priemyslu a s tým súvisiaci zvýšený dopyt po pracovníkoch. Tu sa preto dá predpokladať výraznejší rast miezd ako v iných regiónoch,“ konkretizuje Katarína Dovinová, manažérka agentúry Europersonal. Zároveň pripomína aj stúpajúcu dôležitosť benefitov, ktoré zamestnávateľ ponúkne. „Rozhodovanie uchádzačov totiž čoraz viac ovplyvňuje nielen výška mzdy, ale aj benefity, ktoré súvisia s rovnováhou medzi pracovným a osobným životom.“
Priemerná mzda opäť porastie
Zvyšujúce sa životné náklady a pretrvávajúci dopyt po nových pracovníkoch by mali aj v nadchádzajúcom období vytvárať tlak na rast miezd. Odborníci na pracovný trh sa zhodujú v názore, že aj v roku 2025 priemerná mzda na Slovensku pravdepodobne porastie. „Tempo rastu sa však môže spomaliť, a to najmä pre ekonomické tlaky a potrebu zvyšovať produktivitu,“ myslí si Zuzana Rumiz, prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) a riaditeľka agentúry ManpowerGroup Slovensko. Podľa Jindřicha Hodka z agentúry Index Nosluš je otázka, či a ako rýchlo porastú mzdy, skôr stávkou na to, ako sa bude vyvíjať naša ekonomika. „Ak by došlo k jej pribrzdeniu, môže sa rast miezd výrazne spomaliť. Aký vývoj však ekonomika našej krajiny v skutočnosti naberie, je dnes ťažké určiť,“ konštatuje Jindřich Hodek.
Väčšina zamestnávateľov očakáva problémy pri hľadaní kvalifikovanej pracovnej sily. Dôležitá bude rekvalifikácia a užšia spolupráca so vzdelávacími inštitúciami.
Kde stále nie sú ľudia
Personalisti sa zhodujú v predpoklade, že nezamestnanosť v nadchádzajúcom roku výrazne neklesne, no ani nestúpne. „Firmy budú aj naďalej čeliť problémom s hľadaním kvalifikovaných pracovníkov najmä v špecializovaných odboroch a asi ešte nižšej ochote zamestnancov meniť pracovné miesto, pretože situácia sa bude javiť ako menej stabilná,“ predpokladá Katarína Nováková Rudinská. Stabilizáciu nezamestnanosti v roku 2025 očakáva aj Zuzana Rumiz, podľa ktorej ostanú výzvou regionálne rozdiely. „Západné Slovensko by mohlo zaznamenať mierny pokles nezamestnanosti vďaka vyššej investičnej aktivite. Stred a východ krajiny, ktoré za západnou časťou v miere nezamestnanosti čiastočne zaostávajú, sa budú musieť spoliehať na výraznejšie regionálne stimuly.“ „Nedostatok pracovnej sily v oblasti automobilového priemyslu či logistiky, ale aj v segmentoch IT, gastro a hotelierstva, teda bude zrejme pretrvávať. Klesajúca nezamestnanosť by pritom mohla motivovať aj zamestnávateľov, ktorí sa v roku 2024 z nejakých dôvodov bránili náboru zahraničných zamestnancov, zvažovať aj túto možnosť,“ myslí si manažérka agentúry Europersonal.
Po šikovných je dopyt stále
Keďže Slovensko je exportne zameranou ekonomikou a zároveň krajinou, kde sa v prepočte na obyvateľa vyrába najviac automobilov na svete, môže nás výrazne ovplyvniť vývoj práve v oblasti automotive a kondícia západných ekonomík, najmä situácia v Nemecku. Vzhľadom na to by podľa Jindřicha Hodka mohla nezamestnanosť nabrať tak mierne klesajúcu, ako aj stúpajúcu tendenciu. „Na automotive je naviazaná logistika, čo sú z pohľadu počtu zamestnancov silné segmenty,“ upozorňuje Jindřich Hodek, ktorý však predpokladá, že nezamestnanosť bude aj v roku 2025 podobná ako v roku 2024. „Po kvalitných a šikovných zamestnancoch bude dopyt prakticky stále, takže ich nebude dostatok,“ uzatvára člen manažmentu personálnej agentúry Index Nosluš.
Firmy a školy ruka v ruke
Obsadzovanie voľných pracovných miest, ktoré si vyžadujú špecializované zručnosti, bude podľa odborníkov pre firmy aj naďalej náročné, a to najmä v technicky zameraných odvetviach. „Až 69 percent zamestnávateľov očakáva problémy pri hľadaní kvalifikovanej pracovnej sily, hlavne v odvetviach IT, financie a nehnuteľnosti, komunikačné služby, priemysel a stavebníctvo,“ konkretizuje prezidentka APAS Zuzana Rumiz a dodáva: „Dôležitú úlohu bude preto zohrávať rekvalifikácia pracovníkov a užšia spolupráca so vzdelávacími inštitúciami.“
Rebríček atraktivity absolventov
Pri rozhodovaní o výbere vysokej školy môže pomôcť aj rebríček univerzít, fakúlt a odborov, ktorých absolventi majú najvyššie šance uplatniť sa na pracovnom trhu bez problémov a s dobrým platom. Rebríček atraktivity absolventov pripravil portál Profesia.sk minulý rok na základe prezretí firiem v predchádzajúcom roku a vzorky takmer 19-tisíc životopisov.
Rebríček univerzít
Ekonomická univerzita v Bratislave
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Žilinská univerzita
Technická univerzita v Košiciach
Slovenská poľnohospodárska univerzita
Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne
Univerzita Komenského
Univerzita sv. Cyrila a Metoda
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Technická univerzita vo Zvolene
Trnavská univerzita
Univerzita P. J. Šafárika
Prešovská univerzita
Katolícka univerzita
Rebríček fakúlt
Fakulta hospodárskej informatiky EUBA
Fakulta elektrotechniky a informatiky STU
Strojnícka fakulta ŽU
Fakulta informatiky a informačných technológií STU
Materiálovotechnologická fakulta STU
Strojnícka fakulta STU
Národohospodárska fakulta EUBA
Fakulta medzinárodných vzťahov EUBA
Technická fakulta SPU
Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE
Fakulta podnikového manažmentu EUBA
Obchodná fakulta EUBA
Fakulta elektrotechniky a informačných technológií ŽU
Fakulta riadenia a informatiky ŽU
Strojnícka fakulta TUKE
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
Fakulta managementu UK
Stavebná fakulta STU
Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK
Fakulta prírodných vied UCM
Závisí od odvetvia a regiónu
Tempo rastu miezd bude zároveň odlišné v závislosti od odvetvia a regiónu. „Najväčší rast miezd možno očakávať v odvetviach s vysokým dopytom po kvalifikovaných pracovníkoch, ako sú IT, energetika, financie a priemysel. Naopak, sektory ako maloobchod a gastro budú čeliť obmedzeniam, keďže ich ziskovosť je citlivejšia na ekonomickú neistotu,“ spresňuje Zuzana Rumiz, prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) a riaditeľka agentúry ManpowerGroup Slovensko. . „Maloobchod a časť výroby a služieb zároveň patria medzi sektory so stagnujúcou produktivitou, čo je tiež jeden z dôvodov, pre ktorý môžu mať problém udržať tempo rastu miezd,“ dopĺňa jej slová Katarína Nováková Rudinská, obchodná manažérka agentúry Lugera & Maklér.
Rebríček študijných odborov
informatika
strojárstvo
stavebníctvo
ekonomika
technika
spoločenské vedy
právo
prírodné vedy
filozofia
šport
zdravotníctvo
pedagogika
umenie
teológia
Autor: Pravda | 07.02.2025 06:00