Katedry
Katedra aplikovanej matematiky
Katedra aplikovanej matematiky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline zabezpečuje výučbu matematiky a predmetov aplikovanej matematiky vo všetkých študijných odboroch Strojníckej fakulty a Fakulty elektrotechniky a informačných technológii v bakalárskom, inžinierskom, ako aj doktorandskom stupni štúdia.
Katedra patrí k historicky najstarším katedrám nielen fakulty, ale je jednou zo zakladajúcich katedier celej univerzity, resp. Vysokej školy dopravnej. V súčasnosti na katedre pôsobí 13 zamestnancov, z toho dvaja sú docenti, 10 je na pozícii odborného asistenta a jeden je technicko-administratívny pracovník.
Vedecko-výskumná činnosť katedry má v historickom kontexte dve zásadné roviny, a to problematika vlastností diferenciálnych rovníc s posunutým argumentom a oblasť výskumu špeciálnych funkcií, najmä ortogonálnych polynómov. Okrem týchto dvoch nosných výskumných oblastí sa pracovníci katedry intenzívne venujú aplikovanému výskumu v oblasti technických vied (matematické modelovanie, štatistická analýza), ako aj v oblasti ekonómie a fyziky životného prostredia.
Katedra aplikovanej mechaniky
Na katedre ukončili štúdium v študijnom zameraní Počítačové metódy v mechanike a neskôr v študijnom odbore Aplikovaná mechanika desiatky absolventov, ktorí našli široké uplatnenie v slovenských i zahraničných inštitúciách a firmách. Pedagogickí a výskumní pracovníci katedry pôsobia vo výchovno-vzdelávacom procese nielen na Strojníckej fakulte a tiež na dalších fakultách Žilinskej univerzity (PEDAS, EF). Prednášajú, vedú cvičenia a semináre v dennom i externom štúdiu. Uvedené činnosti vykonávajú v bakalárskom, inžinierskom a doktorandskom štúdiu. Na budovaní profilu katedry sa okrem vedúcich katedry, resp. vedúcich jednotlivých oddelení podielali aj další pracovníci. Spomenme niektorých: prof. Kaloc, doc. Gomola, doc. Podolec, doc. Ondrek, prof. Vavro, doc. Švorčík, prof. Žmindák. Veľký kus práce, hlavne v pedagogickej oblasti, vykonali Ing. Rehuš, Ing. Toth a mnohí další. Katedra okrem výskumu v oblasti výpočtovej mechaniky svoje aktivity zameriava aj na spoluprácu s priemyslom. Participuje na riešení viacerých úloh aplikovaného výskumu s renomovanými slovenskými firmami.
Katedra automatizácie a výrobných systémov
Katedra automatizácie a výrobných systémov je modernou, rozvíjajúcou sa, výskumno-vzdelávacou inštitúciou patriacou do portfólia katedier Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. Katedra (KAVS) vznikla 1. 1. 2009 v rámci reorganizácie štruktúry Strojníckej fakulty.
Prioritou katedry je vzdelávanie odborníkov pre oblasť automatizácie, programovania a diagnostiky výrobných strojov, programovania priemyselných a servisných robotov, počítačovej podpory výrobných systémov, navrhovania automatizovaných výrobných liniek, aplikácie kamerových systémov a AI v strojárstve. V moderne vybavených laboratóriách majú študenti možnosť pracovať so súčasnou výrobnou technikou a v praxi používanými počítačovými programami.
Katedra taktiež podporuje študentov v myšlienke absolvovania časti svojho štúdia na niektorej zo zahraničných univerzít prostredníctvom výmenných programov (ERASMUS+, Programy SAIA).
Na katedre pôsobia 2 profesori, 4 docenti, 4 výskumní pracovníci, 2 technický pracovníci a 2 doktorandi.
Katedra dopravnej a manipulačnej techniky
Katedra patrí k zakladateľom pôvodnej Vysokej školy železničnej v Prahe. Jej činnosť je založená na dlhoročnej tradícii v konštrukcii, prevádzke a údržbe koľajových vozidiel. Hlavné oblasti jej zamerania sú teória, koncepcia, konštrukcia, diagnostika, skúšanie a údržba vozidiel a spaľovacích motorov, počítačové modelovanie, simulácie a analýzy vozidiel a motorov, hodnotenie kvality a skúšobníctvo dopravnej techniky, legislatívne požiadavky kladené na výrobu a prevádzku dopravných prostriedkov a ich subsystémov. Katedra rozvíja teóriu a aplikáciu údržby vozidiel, ako aj strojov a zariadení vo všeobecnosti a zaoberá sa problematikou spoľahlivosti a rozvoja nových systémov údržby. Pokračuje tiež v tradičných oblastiach výskumu, ako je mechanika dopravy, prevádzka dopravných prostriedkov a ich kvalitatívne a environmentálne parametre s dôrazom na znižovanie hluku a vibrácií. Pracovníci katedry sa zameriavajú aj na riešenie rôznych tém teórie a konštrukcie piestových spaľovacích motorov a virtuálneho modelovania, venujú sa problémom zaťažovania životného prostredia energetickými jednotkami vybavenými spaľovacími motormi, automobilmi a inými dopravnými prostriedkami. Katedra spolupracuje s radom významných priemyselných podnikov, univerzít a zahraničných inštitúcií, medzi nimi s UIC ERRI a EFNMS.
Katedra konštruovania a častí strojov
Katedra konštruovania a častí strojov je zameraná na moderné trendy v konštruovaní technických systémov s využitím najmodernejších výpočtových prostriedkov a nekonvenčných technológií. Vzdeláva študentov v oblasti konštrukcie strojov a zariadení, v oblasti návrhu a kontroly častí a mechanizmov strojov pomocou využitia širokého portfólia systémov na počítačom podporované konštruovanie a programov určených na analýzy a simulácie technických systémov.
Počas štúdia nadobudnú absolventi študijných programov zabezpečovaných katedrou vedomosti z oblasti technického kreslenia, návrhových a kontrolných výpočtov častí a mechanizmov strojov a taktiež mnohé zručnosti pri riešení projektov inšpirovaných reálnymi zadaniami z technickej praxe prostredníctvom intenzívneho využívania prostriedkov na počítačovú podporu konštrukčného procesu.
Aktuálne potreby priemyslu sú vo veľkej miere reflektované v obsahovej náplni predmetov zabezpečovaných katedrou. Výučba sa zameriava na konkrétne úlohy z inžinierskej a výskumnej praxe, na riešení ktorých sa podieľajú v rámci rôznorodých projektov zamestnanci katedry. Ide najmä o zadania z oblasti konštrukcie jednoúčelových strojov, manipulačnej techniky a dopravných prostriedkov s dôrazom na alternatívne pohony. Katedra zabezpečuje aj výučbu mnohých profilových predmetov, medzi ktoré patrí simultánne konštruovanie, metodika konštruovania a technologickosť konštrukcií, ale taktiež bionika, tribológia a inovácie technických systémov.
Experimentálne zázemie katedry poskytuje možnosť riešiť úlohy z rôznych oblastí technickej a výskumnej praxe. Katedra prevádzkuje laboratórium kompozitných materiálov využívaných v konštrukcii dopravných prostriedkov, laboratórium prevodových systémov a transmisií, akreditované laboratórium nápravových ložísk a tiež laboratóriá zamerané na nekonvenčnú výrobu prototypov.
Katedra konštruovania a častí strojov zabezpečuje spolu v spolupráci s Katedrou aplikovanej mechaniky študijné programy na všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia. Na 1. stupni to je študijný program Počítačové konštruovanie a simulácie, na 2. stupni študijný program Počítačové modelovanie a simulácie v strojárstve a na 3. stupni študijný program Časti a mechanizmy strojov.
Katedra materiálového inžinierstva
Katedra materiálového inžinierstva je vedeckým centrom základného i aplikovaného výskumu a medzinárodnej vedeckej spolupráce v oblasti materiálov a medzných stavov materiálov. Výskum sa orientuje na: oblasť skúmania vzťahu medzi štruktúrou (resp. mikroštruktúrou, subštruktúrou) a vlastnosťami kovových a nekovových konštrukčných materiálov vrátane nekonvenčných druhov; nové metódy hodnotenia odolnosti materiálov voči mechanickému, fyzikálnemu a chemickému namáhaniu (únava, elektrochemická korózia, degradácia plastov a pod.) a nové smery v oblasti materiálového inžinierstva, s cieľom využívať hraničné vlastnosti materiálov vo všetkých oblastiach ich aplikácie.
Katedra vychováva študentov v študijnom programe Technické materiály (2. a 3. stupeň VŠ štúdia). Ide o moderný študijný program umožňujúci získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania v oblasti strojárskych technológií a materiálov.
Pracovníci katedry počas svojho pôsobenia dosiahli vo výskume veľa významných výsledkov. Napr. v oblasti výskumu kryštalizácie liatin aplikovali a overili liatinu s červíkovitým grafitom pre odliatky spaľovacích motorov, pre sklárske formy a strojárske výrobky dopravných prostriedkov. V oblasti výskumu vplyvu intenzívneho ultrazvuku na vlastnosti konštrukčných materiálov založil prof. Ing. Anton Puškár, DrSc. originálnu školu, kde sa komplexne sledujú otázky hromadenia poškodenia a porušovania materiálov pri vysokofrekvenčnom cyklickom zaťažovaní. V oblasti výskumu znižovania poruchovosti súčastí železničných vozidiel pracovníci katedry prepracovali problémy využívania nových typov ocelí, aplikovali nové renovačné metódy a navrhli nové spôsoby tepelného spracovania.
Na katedre pôsobí 5 profesorov, 2 docenti, 3 odborní asistenti, 4 výskumníci, 3 technickí pracovníci a 8 doktorandov.
Katedra obrábania a výrobnej techniky
Katedra obrábania a výrobnej techniky je vedeckým centrom základného i aplikovaného výskumu a medzinárodnej vedeckej spolupráce v oblasti strojárstva, výrobných technológii, aditívnej výroby, diagnostiky obrábacích strojov a metrológie.
Naša doterajšia vzdelávacia činnosť, ale aj aktuálne požiadavky praxe preukazujú, že neustále treba rozvíjať obsah i spôsoby vzdelávania, jej metodickú i didaktickú stránku. Prax si vyžaduje čoraz častejšie riešenie multidisciplinárnych úloh a projektov. Preto hlavný cieľ štúdia na Katedre obrábania a výrobnej techniky je výchova všestranného absolventa schopného adaptovať sa do širokej oblasti aktuálnych činností. Výchova dobrého odborníka a dobrého človeka nie je jednostrannou záležitosťou. Je výsledkom každodennej spolupráce zamestnancov a študentov, ktorá sa predovšetkým prejavuje vo vysokokvalitnom procese vzdelávania zo strany pedagógov a v systematickom a samostatnom štúdiu študentov.
V súčasnosti Katedra obrábania a výrobnej techniky zabezpečuje vzdelávanie v študijnom odbore Strojárstvo, študijnom programe Strojárske technológie (denné bakalárske štúdium), Strojárstvo (externé bakalárske a inžinierske štúdium) a Automatizované výrobné systémy (denné inžinierske a denné/externé doktorandské štúdium). Počas štúdia nadobudnú absolventi študijných programov zabezpečovaných katedrou implementačné vedomosti z oblasti výrobných technológií a procesov, diagnostiky obrábacích strojov, návrhu výrobných systémov, implementácie CAD údajov do výrobných a kontrolných procesov, aplikačnej 2D a 3D metrológie (implementácia najnovších ISO noriem z oblasti kontroly výrobkov- sme externým spolupracovníkom SÚTN SR) a aditívnej výroby (návrh, dizajn a 3D tlač výrobkov).
K vzájomnej spolupráci želám študentom a pracovníkom KOVT veľa zdravia, spokojnosti, usilovnosti, trpezlivosti a úspechov.
Katedra priemyselného inžinierstva
Katedra priemyselného inžinierstva sa už viac ako 50 rokov venuje vedecko-výskumnej činnosti a výchove absolventov v študijnom programe Priemyselné inžinierstvo.
Úlohou priemyselných inžinierov v praxi je navrhovanie, projektovanie, plánovanie, riadenie, organizácia, kontrola a zlepšovanie podnikových procesov a systémov.
Absolventi nájdu svoje uplatnenie v podnikoch na pozíciách ako priemyselný inžinier, systémový inžinier, inžinier kvality, inžinier produktivity, projektant výrobných systémov, výrobný inžinier, pracovník technickej prípravy výroby, vedúci útvaru plánovania a riadenia výroby, vedúci útvaru logistiky, vedúci útvaru údržby, pracovník útvaru ľudských zdrojov a pod.
Aktuálna orientácia katedry v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania reflektuje požiadavky Priemyslu 4.0 / Priemyslu 5.0.
Kľúčové témy výskumu katedry sú zamerané na oblasti digitálneho podniku, 3D projektovania výrobných a logistických systémov, aplikácie technológií virtuálnej a rozšírenej reality, počítačovej simulácie, ergonómie a humanizácie práce, softvérovej podpory pre podnikové plánovanie, riadenie a rozhodovanie, vývoja inteligentných a rekonfigurovateľných výrobných systémov, automatizácie a umelej inteligencie, ako aj ostatných oblastí pokrokového priemyselného inžinierstva, podporujúcich zvyšovanie produktivity a konkurenčnej schopnosti podnikov.
Katedra technologického inžinierstva
Katedra technologického inžinierstva je zameraná na oblasť výrobných beztrieskových technológií – zlievanie, zváranie, tvárnenie a tepelné spracovanie. Je vedeckým centrom základného i aplikovaného výskumu a medzinárodnej vedeckej spolupráce v oblasti metalurgického vývoja nových materiálov, nových postupov zvárania a spájania materiálov s využitím robotov, numerických simulačných analýz, nekonvenčných druhov tvárnenia a vývoja nových režimov tepelného spracovania.
Katedra vychováva študentov v študijnom programe Strojárske technológie. Ide o základný, súčasný a moderný študijný program umožňujúci získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania v oblasti strojárskych technológií aj materiálov.
Katedra taktiež študentov podporuje v aktivitách súvisiacich s účasťou na praxiach vo firmách, absolvovania časti svojho štúdia na zahraničných univerzitách a pod.
Na katedre pôsobia 1 profesorka, 5 docenti, 1 odborný asistent, 2 výskumní pracovníci, 2 technický pracovníci a 3 doktorandi.
Katedra sa okrem pedagogickej a vývojovo-výskumnej činnosti zameriava aj na spoluprácu s priemyslom. Spolupracuje na riešení viacerých úloh aplikovaného výskumu so slovenskými ale aj zahraničnými firmami.