SK EN
SK
llp
uniza fstroj

Skúsenosti študentov

(slovakia) Ján Bucala

Hochschule Magdeburg-Stendal, Nemecko, Letný semester 2013/2014

Začnem trochu nečakane. Nápad vycestovať do zahraničia cez program Erasmus sa nezrodil v mojej hlave. Presvedčil ma až kolega, ktorý chcel ísť pôvodne do Írska. Ja som si totižto najprv vôbec neplánoval podať prihlášku. No v momente bolo rozhodnuté a už sme aj vybavovali potrebné dokumenty, a po konzultácii s pánom prof. Dzimkom sme sa rozhodli pre Hochschule Magdeburg-Stendal v Magdeburgu v Nemecku.

Zhodou okolností sme cestovali do Nemecka práve v deň bláznov, na ceste nás našťastie žiadne bláznovstvá nestretli. Ani sme sa nenazdali a boli sme v Magdeburgu. Teda skôr za 10 hodín. Univerzita je situovaná v tichej časti mesta, v peknom prostredí s veľkým množstvom zelene v samotnom areáli i v okolí. Už po prvom dni som sa tam bez väčších problémov orientoval. V meste som spočiatku používal radšej navigáciu, no neskôr som ju už ani nepotreboval a vedel som kde sa čo nachádza. Preprava v meste je bezproblémová, či už bicyklom alebo MHD. MHD je spoľahlivá, čistá, jednotlivé linky sú logicky usporiadané a jazda MHD po celom meste je pre študentov v cene univerzitného preukazu študenta, tzv. „Semesterticket“. Ďalším populárnym spôsobom dopravy v meste sú všadeprítomné bicykle využívané na presun do práce, školy alebo hocikde po meste. V Magdeburgu a okolí sú perfektne vybudované cyklotrasy, čo priamo vyzýva k požičaniu si bicykla a preskúmavaniu okolia. Magdeburg je aj mestom zelene a obchodov. V meste sa nachádza niekoľko parkov a grilovanie v nich je skoro na dennom poriadku.

Aj keď Magdeburg určite nie je najobľúbenejšou a najprestížnejšou lokalitou pre študentov, ponúka toho viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Stačí sa iba pozrieť do mapy a miest, ktoré sa oplatí navštíviť je fakt dostatok. Magdeburgu zase svojou polohou priamo núka na návštevu pamiatkami a zaujímavosťami preplneného Berlína, nádherného parku Sanssouci v Postupime, historického Lipska, očarujúcich Brém a pre automobilových nadšencov je ako stvorený Autostadt vo Wolfsburgu.

Nakoniec som veľmi rád, že som sa rozhodol absolvovať študijný pobyt práve v Nemecku. Táto cenná skúsenosť v mnohom zmenila aj môj pohľad na rodné Slovensko, v niečom sa zlepšil, v niečom naopak zhoršil. Zlepšil som sa v angličtine a postupne som začal oprašovať aj moju biednu nemčinu, ktorú som predtým nepoužíval 7 rokov. Mladá generácia ovládala angličtinu na veľmi dobrej úrovni, ako aj veľa zamestnancov na univerzite, a teda nebol problém sa dorozumievať v tomto jazyku. Môj pobyt trval presne 3 mesiace a túto dĺžku považujem za úplne adekvátnu. Počas pobytu som získal množstvo užitočných skúseností a zažil som veľa nezabudnuteľných zážitkov. Rád by som poďakoval hlavne pánovi prof. Dzimkovi za cenné rady pred odchodom, pani Janovčíkovej a pani Krummovej za bezproblémový priebeh pobytu, pánovi prof. Winkelmannovi za pomoc v laboratóriu a všetkým študentom a kamarátom v Nemecku, bez ktorých by pobyt nebol ani z polovice taký zaujímavý. Stráviť pár mesiacov mimo Slovenska jednoznačne odporúčam každému študentovi.
line
(slovakia) Marek Šumec

Porto, Portugalsko, Zimný semester 2012/2013

Marek Sumec Môj ERASMUS bola čistá náhoda. Vedel som čo ERASMUS je, ale zo začiatku som nevenoval tomu veľkú pozornosť. Až keď na Katedre Automatizácie a Výrobných Systémov (KAVS) som sa opýtal pani doc. Ing. Nadeždy Čuboňovej, PhD, že by som mal záujem absolvovať ERASMUS študijný pobyt, bez váhania mi poskytla informácie o vhodnej univerzite (Universidade do Porto) a kontakt na bývalého ERASMUS študenta. A tak som sa dal do vybavovania...

ERASMUS bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote. Človek spozná nových ľudí, novú kultúru, získa iný pohľad na svet, zlepší si jazykové skúsenosti a naučí sa niečo nové. Počas pobytu som precestoval takmer celé Portugalsko, navštívil som národný futbalový štadión, zažil som Madeiru a mnoho iného. Život v Portugalsku je trochu odlišný od toho nášho. Krásne historické mesto a nočný život urobilo môj pobyt nezabudnuteľným. Priznám sa, že po pár týždňoch som uvažoval nad predĺžením pobytu na celý akademický rok, pretože v Portugalsku to stojí za to, ale nakoniec som ostal pri krásnych 5 mesiacoch na ktoré nikdy nezabudnem.

Strojnícka fakulta (FEUP) bola väčšia než som predpokladal a vysokokvalifikovaní učitelia mi poskytli štúdium na úrovni, kde som sa naučil veľa nového. Pracovať s priemyselným robotom ABB IRB2400/16 alebo na sústružnickom centre GildmeisterCTx 400 bola naozaj skúsenosť.

Týmto by som chcel podakovať pani doc. Ing Nadežde Čubonovej, PhD za výber vhodnej zahraničnej univerzity, všetkým ostatným učiteľom KAVS ktorí mi umožnili študovať v Portugalsku ale najmä bývalému ERASMUS študentovi Pavlovi Špavorovi za poskytnuté informácie počas vybavovania študijného pobytu.

PS: Erasmus študijný pobyt odporúčam každému študentovi....
line
(slovakia) Pavol Špavor

Porto, 2012

Pavol Spavor My story began at FEUP in 2011, when at our department of Automation and production systems in Žilina I met one student from Porto who studied at FEUP. They introduced me to the University of Porto and the faculty as well and of course the city of Porto. So I decided to study at FEUP for several reasons:
  • FEUP is one of the best faculties in Europe
  • Its students and graduates are recognized around the world
  • The weather in Portugal is perfect
Integration inside the student community and inside my department is easy for students, because Portuguese people are very helpful and friendly.

The advantage of studying abroad is to know a new country, meet new people and discover a new culture where people have a completely different world view.

Studying at FEUP is a very rare life experience that I would recommend to all Erasmus students. The school environment and the students are very welcoming and you can find everything necessary for your work and your assignments. Porto is a beautiful city, it won the European best destination 2012 award and there is always something to discover.

I would like to thank my classmates, especially Andre Compush for helping me and all of my friends, who made my Erasmus experience so amazing. Thanks to Everyone!
line
(slovakia) Ján Mátik

2008/2009

Keď sa ma niekedy v apríli na katedre opýtali, či by som mal záujem zúčastniť sa Erasmus praktickej stáže v Španielsku na 3 mesiace, priznám sa že sa mi tam moc ísť nechcelo. Nevedel som si predstaviť, čo budem v cudzej krajine tak dlho robiť. Našťastie som sa rozhodol správne a dal som sa do vybavovania všetkých dokumentov potrebných na absolvovanie stáže.

Po vybavení všetkých formalít som si kúpil letenku a začal som počítať dni do odletu. Let bol veľmi príjemný, nakoľko bolo celú cestu krásne jasné počasie a ja som sedel pri okne. Po pristátí vo Valencii a dlhšom čakaní na kufre som vyhľadal metro, ktoré je priamo pod terminálom letiska a vydal som sa ním do centra. V centre ma už čakala obyvateľka bytu, ktorý bude mojim domovom počas nasledujúcich troch mesiacov.

Ubytovanie som si zabezpečoval sám prostredníctvom španielskeho inzertného webu. Podarilo sa mi nájsť peknú izbu v 4 izbovom byte, v ktorom som býval s ďalšími dvomi obyvateľmi, s Miškou z Česka a s Naveedom z Pakistanu. Obaja boli v pohode a bývanie s nimi bolo veľmi príjemné.

Po zabývaní sa som sa vybral na prvú návštevu firmy, v ktorej som mal pracovať. Nehovorím po španielsky, ale len po anglicky. O Valencii je známe, že jej obyvatelia takmer vôbec nehovoria iným jazykom, ako materinským. Tak bola Miška veľmi ochotná a išla prvý deň do práce so mnou, pre istotu. Vo firme sme ale zistili, že všetci jej zamestnanci hovoria aj po anglicky, takže moje obavy boli úplne neopodstatnené. Zistil som aj to, že všetci moji noví kolegovia sú veľmi milí a ochotní mi kedykoľvek pomôcť.

Náplň mojej práce v prvých dňoch bolo zoznámiť sa s mobilným robotom, na ktorom budem nasledujúce tri mesiace pracovať. Následne som začal s oživovaním mobilného robota a s jeho programovaním. Práca v tejto firme mi dala veľmi veľa z viacerých hľadísk. Spoznal som veľmi fajn ľudí, naučil som sa množstvo nových vecí z oblasti programovania a v neposlednom rade som si zlepšil úroveň mojej angličtiny. Narodeniny mi vyšli práve počas pobytu v Španielsku a moji kolegovia mi zorganizovali večerné posedenie v jednej útulnej pivárni. Bolo to milé a mohol som sa s nimi bližšie zoznámiť a taktiež lepšie spoznať miestne zvyky.

Poobede po práci som sa občas vybral na prechádzku mestom. Valencia je veľmi krásne mesto, kde je možné zhliadnuť veľmi moderné stavby, ale aj krásne historické centrum. Cez mesto v minulosti pretekala rieka, ktorú presmerovali poza mesto a v riečisku pôvodnej rieky je v súčasnosti veľmi pekný park so spomínanými modernými stavbami. Je to ideálne miesto na prechádzku v tieňoch paliem a rôznych stromov. V parku sa nachádza množstvo futbalových a detských ihrísk, jedno z detských ihrísk je tvorené veľkou sochou ležiaceho Gulivera z rozprávky Guliverove cesty. Táto socha slúži deťom ako zaujímavé miesto na hranie, lezenie, šmýkanie sa... Súčasťou parku je aj tzv. Ciudad de las Artes y Ciencas – mesto umenia a vied. Súčasťou tohto komplexu je aj Oceanografico – komplex akvárií a rôznych vodných nádrží s morskými živočíchmi. Nesmiem zabudnúť ani na široké a čisté piesočné pláže kúsok od centra mesta. Jednoducho Valencia je úžasné mesto. Za zmienku určite stojí aj zaujímavá mentalita miestnych obyvateľov. Všetci ľudia sú milí, ústretoví a nik sa zbytočne neponáhľa. Španieli majú jednoducho na všetko čas, čo je určite zdravší štýl života, než je bežné na Slovensku.

Mal som to šťastie, a počas môjho pobytu vo Valencii som mohol byť svedkom konania pretekov F1, ale aj veľmi zaujímavej udalosti v mestečku Bunol v blízkosti Valencie. Tou udalosťou bola tzv. paradajková vojna, konajúca sa každý rok. Každý účastník sa tam ohadzoval paradajkami, ktoré na malé námestíčko doviezlo šesť kamiónov. Ja som to ale našťastie sledoval len z balkóna jedného kolegu.

Na záver by som chcel dodať len toľko, že som si z praktickej stáže odniesol množstvo pozitívnych pocitov a užitočných skúseností, a to z oblasti pracovnej aj súkromnej. Každému záujemcovi môžem praktickú stáž len odporúčať, je to veľmi cenná skúsenosť. Moje poďakovanie patrí najmä môjmu školiteľovi Doc. Uríčkovi a pani Doc. Poppeovej za pomoc s vyhľadaním vhodnej organizácie na moju praktickú stáž, ale aj Erasmus koordinátorkám pani Doc. Čuboňovej a pani Kuzmovej za ich trpezlivosť pri vybavovaní formálnych náležitostí.
Copyright © 2013 Adrián Bača